Kako odabrati umetničko delo za svoj dom: 5 saveta za ljude koji žele da osveže prostor umetničkim slikama
Ulepšati prostor koji za vas predstavlja dom i izabrati pravo umetničko delo nekada može biti prilično izazovno. Ukoliko ste uložili vreme i napor u to da organizujete i uredite svoj dom, verovatno ćete želeti da posvetite vreme i umetničkim i dekorativnim aspektima, koji bi predstavljali višnjicu na vrhu torte, a u isto vreme ključne detalje koji će uticati na sveukupan doživljaj vašeg prostora.
Ipak, izabrati umetničke entitete za svoj dom, a koji će se uklopiti, dok odražavaju vaš stil i stav, nije uvek lako. Sa druge strane, ukoliko znate šta radite, ova aktivnost može biti veoma zabavna i ispunjujuća. Prema tome, za vas smo pripremili 5 bazičnih smernica koje vam mogu pomoći u orijentaciji kada birate sliku ili neko drugo delo za svoj dom.
1. Odredite svoj budžet
Cene slika mogu da se kreću u veoma širokom rasponu, a u zavisnosti od korišćenih materijala (npr. platno ili papir, uljane ili akrilne boje), stila, veličine i autora. Prema tome, kako bismo se informisali, korisno je da istražimo kako se cene različitih slika kreću, da zatim odredimo koliko bismo mi bili spremni da uložimo novca, te da krenemo u potragu!
2. Izbor veličine slika
Kada birate veličinu slike, potrebno je razmotriti veličinu prostorije (i zida) i potencijalnu veličinu same slike.
Ukoliko su prostorija, zidovi i nameštaj veliki, poželjno je da takve budu i slike, dok je za neki manji ili intimniji prostor smislenije da ga krase slike manjih dimenzija.
Dodatni saveti:
- Za kuhinju i kupatilo uglavnom je primerenije odabrati slike manjih ili srednjih dimenzija.
- Veličine slika takođe treba uklopiti sa veličinom nameštaja - širina slike bi trebalo da bude malo manja ili jednaka širini kauča, stola ili drugog predmeta iznad kojeg se nalazi.
- Pre kupovine slike, uvek izmerite zid / krevet / kauč, kako biste posedovali relevantne smernice.
- Umesto jedne veće slike, svakako možete koristiti i kombinaciju 2-3 manje slike koje biste uklopili zajedno ili kupiti već postojeće diptihe / triptihe.
3. Kreirajte određenu atmosferu
Koje raspoloženje biste voleli da kreirate u vašem prostoru - smelo i upečatljivo, neutralno, harmonično, zabavno, senzualno…? Odabrana umetnička dela mogu biti u skladu sa ostatkom prostora i nameštaja, nešto kontrastno ili potpuno redefinišuće u odnosu na okruženje, a na osnovu različitih, jedinstvenih kombinacija.
Ova različita raspoloženja i atmosfera mogu biti uspostavljeni pre svega na osnovu teme i boje dela. Kada je u pitanju boja, ljudi nekada prave grešku misleći da boje slike moraju u potpunosti da se uklope u već postojeće boje sobe. Međutim, nekada boje mogu da budu potpuno suprotne od onih u sobi - eksperimentišite!
Tema dela mogu biti najrazličitiji sadržaji - realistični, apstraktni, minimalistički, ekspresionistički… Korisno je razmisliti o tome koji efekat želimo da postignemo. Recimo, slika koja nas podseća na odmor / putovanje može stajati u kuhinji ili nekom drugom prostoru koji uglavnom koristimo tokom dana, dok neka slika koja je više intrigantna, izazovna, ili pak komforna, može krasiti prostor u kome provodimo veče.
Dodatni saveti:
- Raspored svetlosti u prostoriji može dodatno dati naglasak određenim slikama i uticati na celokupnu atmosferu.
- Možete promišljati o rasporedu svetala koji već postoji u prostoriji i kako ga iskoristiti ili osmisliti novi raspored i izvore svetla, na osnovu slika i drugih entiteta koje postavite u prostoriji.
- Umetnička dela bi uglavnom trebalo držati dalje od izvora prirodne svetlosti, jer vremenom neke boje mogu izbledeti. U slučaju da se ipak odlučite da postavite sliku koja će biti izložena suncu, razmislite o kačenju jeftinijih dela na tom mestu - npr. printovi, posteri i slično.
4. Odredite stil
Umetnost dolazi u mnogo različitih stilova i medija i može uključivati čitav varijetet načina, oblika, tekstura… Ukoliko je vaš dom mesto isključivo jednog stila i medijuma, postoji rizik da će delovati kao hodnik hotela, a ne životni prostor određenih ličnosti sa svojim posebnostima. Prema tome, možete razmisliti o kombinaciji slika na platnu, uramljenih slika, fotografija, printova, skupltura i slično. Tako recimo štampa na platnu bez rama može da ostavlja utisak opuštenosti i neformalnosti, dok uramljene slike mogu više pružiti impresiju elegancije.
Dodatni savet:
Kada postavljate uramljene slike sa staklom, razmišljajte o tome kako svetlost pada na njih - ukoliko pada direktno, može se desiti da se sadržaj same slike ne vidi zbog refleksije (ukoliko nije u pitanju antirefleks staklo).
5. Izaberite ono što volite
Poslednji savet, nikako manje važan, jeste da izaberete ono što volite - nešto u čemu uživate i što će vam biti drago da gledate svakog dana. Umetnost koju ste odabrali, trebalo bi da na neki način reprezentuje vas, a test vremena izdržaće jedino ako je to nešto što vam je zaista prijatno i atraktivno.
Dodatni saveti:
- Ukoliko imate neku zamisao, a ne možete da je nađete “već gotovu”, možete poručiti personalizovano umetničko delo koje će neko od umetnika kreirati za vas.
- Idite dalje od slika i fotografija - vaš dom mogu obogatiti i različite skuplture, instalacije i drugi predmeti koji su za vas od značaja ili su vam estetski privlačni.
- Istražujte umetnost online, a susretnite se sa njom uživo, kako biste videli kakav utisak ostavlja na vas u prostoru.
- Upoznajte se sa umetnikom i njegovim delom - značaj odabranih dela može biti ličniji i veći, ukoliko znate ponešto i o samom autoru i njegovim motivima