Kako tehnologija menja umetnost?

03.11.2023
How is technology changing art?

Kako tehnologija menja umetnost?

Međuigra tehnologije i umetnosti predstavlja dinamičan odnos koji stalno evoluira i koji već vekovima oblikuje kreativni izraz čoveka. Kako tehnologija napreduje, ona donosi nove alate, medijume i metode koje umetnici takođe inkorporiraju u svoj rad, često transformišuc´i i samu srž umetnosti. U okviru ovog teksta, pozabavićemo se temom kako razvoj tehnologije utiče i na koji način menja svet umetničkog izraza.

Razvoj umetničkih alata

Jedan od najočiglednijih načina na koji je tehnologija uticala na umetnost svakako jeste razvoj umetničkih alata. Pre pojave fotografije, na primer, umetnici su se oslanjali na detaljno posmatranje i pokušaje preciznog ručnog prikazivanja scena i trenutaka koje su pred njima. Pronalazak kamere ne samo da je učinio umetnost dostupnijom, vec´ je i izazvao umetnike da istraže nove načine izražavanja. Fotografija je brzo evoluirala u sopstvenu umetničku formu, sa pionirima kao što su Ansel Adams i Diana Arbus koji su pokazali kakvu snagu imaju sočiva.
Kada odemo dosta napred od trenutka kada je konstruisana prva kamera, dolazimo u današnje vreme, u kojem umetnici koriste moc´ne softverske alate umesto tradicionalnih četkica i platna. Digitalna umetnost, sa svojim beskonačnim moguc´nostima i minimalnim materijalnim ograničenjima, stvorila je živahan žanr koji se stalno širi. Umetnici mogu da eksperimentišu sa bojama, teksturama i stilovima bez napora, pomerajuc´i granice onoga što je vizuelno ostvarivo. Digitalno platno ne poznaje granice, što ga čini uzbudljivim igralištem za kreativne umove.

Pristupačnost i demokratizacija

Internet, koji je svakako napravio najveću revoluciju u pogledu tehnološkog razvoja u savremenoj eri, takođe je i demokratizovao umetnost na revolucionaran način. Umetnici više ne moraju da se oslanjaju samo na galerije i muzeje da bi prikazali svoj rad - onlajn platforme i društvene mreže postali su virtuelne galerije, omoguc´avajuc´i umetnicima da dopru do globalne publike jednim klikom.
Moć crowdfunding-a (prikupljanja sredstava od potencijalno velikog broja ljudi, obično putem internta) takođe je odigrala ključnu ulogu u osnaživanju umetnika. Platforme kao što su Kickstarter i Patreon omoguc´ile su stvaraocima prostor za finansiranje direktno od onih koji ih prate i podržavaju. Ovakav vid finansijske autonomije oslobodio je umetnike ograničenja tradicionalnih modela finansiranja i dao im je slobodu u kreativnosti i započinjanju ambicioznih projekata.

Veštačka inteligencija i saradnja

Jedna od najuzbudljivijih oblasti, kada je u pitanju odnos između tehnologije i umetnosti jeste integracija veštačke inteligencije (VI) u kreativni proces. VI algoritmi mogu analizirati ogromne skupove podataka, autonomno generisati sadržaj, pa čak i oponašati različite umetničke stilove. Umetnici “sarađuju” sa veštačkom inteligencijom u stvaranju muzike, vizuelnih umetnosti i književnosti, dovodec´i u pitanje tradicionalne ideje i principe o autorstvu i kreativnosti.
Dodatno, tehnologija je podstakla saradnju među umetnicima širom sveta, koji se ovim putem lakše međusobno povezuju, ali imaju i više mogućnosti za umetničko kokreiranje. Tehnologije virtuelne realnosti (eng. Virtual reality - VR) i “pojačane” stvarnosti (eng. Augmented reality - AR) omoguc´avaju umetnicima da rade zajedno u impresivnim digitalnim prostorima, prevazilazec´i na taj način geografske barijere. Ovaj vid saradnje doveo je do pojave novih, inovativnih umetničkih formi koje stapaju fizičku i digitalnu oblast.

Izazovi i etička razmatranja

Iako su mnogi uticaji koje je tehnologija ostvarila na umetničku sferu veoma inovativni, produktivni, korisni, i u mnogim drugim pogledima pozitivni, ona sa sobom ipak donosi i niz izazova. Kršenje autorskih prava, digitalna piraterija i zabrinutost oko autentičnosti digitalne umetnosti su samo neka od pitanja sa kojima se umetnost i umetnici moraju boriti. Pored toga, sve vec´e oslanjanje na tehnologiju može potencijalno udaljiti umetnike od taktilnih i čulnih iskustava koje su koristili u tradicionalnijim modalitetima, a takođe može ostaviti trag na autentičnost u stvaranju. Ovo je posebno važno pitanje kada je u pitanju veštačka inteligencija, pa je tako aktuelna debata u vezi sa time da li VI poboljšava ljudsku kreativnost, pružajući joj nove alate, medije i mogućnosti ili pak degradira autentičnost i originalnost ljudskih ideja i stvaralaštva. Osim toga, otvoreno je pitanje i o mogućim pristrasnostima veštačke inteligencije prilikom stvaranja “originalnih” dela (postavlja se pitanje koji su “uticaji / preferencije” ugrađeni u algoritme VI), što dodaje još jedan nivo kompleksnosti u vezi sa ovom temom.

Zaključak

Možemo zaključiti da je razvoj tehnologije imao i još uvek ima dubok i višestruki uticaj na umetnost - transformisala je alate koje umetnici koriste, učinila umetnost dostupnijom i pristupačnijom, omoguc´ila je inovativne oblike saradnje i uvela nove forme kreativnog izražavanja. Izazovi i etička razmatranja i dalje postoje i važno je adresirati ih i ispratiti i na ovom planu brze promene. Ipak, dinamičan odnos između tehnologije i umetnosti svakako obec´ava buduc´nost u kojoj granice mašte i kreativnosti nastavljaju da se šire. Kako se tehnologija razvija, tako c´e se razvijati i umetnost koja je inspirisana inovacijama. Kroz četkice ili piksele, umetnički pejzaž ostaje stalno promenljiv i beskrajno fascinantan.
Comments

No posts found

Write a review